- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 24.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 125 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7698847 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Static Load Rating [Max] | 13400 lbf |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Weight | 2.78 LB |
| EAN or UPC | 87796066670 |
| NSN Number | 3110-00-155-6806, 3110-00-554-3082 |

