- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7697301 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Ball Material | Steel |
| Width | 24.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 125 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 16000 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| I.D. | 70 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 87796066663 |
| NSN Number | 3110-00-540-4663, 3110-00-961-9218 |

