- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Pre Lubricant | None |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7697301 |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 16000 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 24.000 mm |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| O.D. | 125 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Preload Level | None |
| I.D. | 70 mm |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 87796066663 |
| NSN Number | 3110-00-540-4663, 3110-00-961-9218 |

