- Single Row Radial Bearing, 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inner Ring Width | 23 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 120 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 23.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Pre Lubricant | None |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 20400 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 14600 lbf |
| icNumber | 7697300 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 2.66 LB |
| EAN or UPC | 87796066540 |
| NSN Number | 3110-00-554-3102 |

