- Single Row Radial Bearing, 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 120 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7697300 |
| Width | 23.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 20400 lbf |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 14600 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Weight | 2.66 LB |
| EAN or UPC | 87796066540 |
| NSN Number | 3110-00-554-3102 |

