- Single Row Radial Bearing, 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Dynamic Load Rating | 17100 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Width | 22.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 12200 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 110 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 60 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| icNumber | 7697299 |
| Weight | 0.9 KG |
| EAN or UPC | 87796042230 |
| NSN Number | 3110-00-554-3096 |

