- Single Row Radial Bearing, 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Pre Lubricant | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Static Load Rating [Max] | 12200 lbf |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 22.000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 17100 lbf |
| icNumber | 7697299 |
| I.D. | 60 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 110 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.9 KG |
| EAN or UPC | 87796042230 |
| NSN Number | 3110-00-554-3096 |

