- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 21.000 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Snap Ring Offset | 0.22 in |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 100 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring Thickness | 0.095 in |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| icNumber | 7699747 |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 55 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring O.D. | 4.188 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| Weight | 1.603 LB |
| EAN or UPC | 87796042155 |

