- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| I.D. | 55 mm |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7699747 |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Snap Ring Offset | 0.22 in |
| O.D. | 100 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| Width | 21.000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Snap Ring Thickness | 0.095 in |
| Snap Ring O.D. | 4.188 in |
| Weight | 1.603 LB |
| EAN or UPC | 87796042155 |

