- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| icNumber | 7696946 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 100 mm |
| Width | 21.000 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 55 mm |
| Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Lubricant | Polyurea Base |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| Seal Material | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 87796042131 |
| NSN Number | 3110-00-155-6757 |

