- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| icNumber | 7696946 |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 21.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 87796042131 |
| NSN Number | 3110-00-155-6757 |

