- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 100 mm |
| icNumber | 7697297 |
| Width | 21.000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 55 mm |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 9150 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Weight | 0.7 KG |
| EAN or UPC | 87796042117 |
| NSN Number | 3110-00-554-2983 |

