- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 100 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 9150 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Material | Steel |
| Width | 21.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 55 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7697297 |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Weight | 0.7 KG |
| EAN or UPC | 87796042117 |
| NSN Number | 3110-00-554-2983 |

