- Single Row Radial Bearing, 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 90 mm |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 11500 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 20 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Width | 20.000 mm |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| icNumber | 7697296 |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.147 LB |
| EAN or UPC | 87796041875 |
| NSN Number | 3110-00-554-5970 |

