- Single Row Radial Bearing, 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 90 mm |
| Cage Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 11500 lbf |
| I.D. | 50 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7697296 |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 20 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Width | 20.000 mm |
| Weight | 0.147 LB |
| EAN or UPC | 87796041875 |
| NSN Number | 3110-00-554-5970 |

