- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring O.D. | 3.594 in |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Pre Lubricant | None |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Width | 19.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 45 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. | 85 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7697704 |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041684 |
| NSN Number | 3110-00-554-3285 |

