- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| Width | 19.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7697704 |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 45 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Pre Lubricant | None |
| Snap Ring O.D. | 3.594 in |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Precision | Standard |
| O.D. | 85 mm |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041684 |
| NSN Number | 3110-00-554-3285 |

