- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Single Shield With Snap Ring (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring O.D. | 3.594 in |
| icNumber | 7699738 |
| Cage Material | Steel |
| Width | 19.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. | 85 mm |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Single Shield |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041677 |

