- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Single Shield With Snap Ring (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7699738 |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Width | 19.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| O.D. | 85 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring O.D. | 3.594 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 45 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041677 |

