- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| I.D. | 45 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7697268 |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 19.000 mm |
| O.D. | 85 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Material | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 1.02 LB |
| EAN or UPC | 87796041653 |
| NSN Number | 3110-00-554-3284 |

