- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Single Shield |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Pre Lubricant | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Width | 19.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 45 mm |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7697268 |
| O.D. | 85 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.02 LB |
| EAN or UPC | 87796041653 |
| NSN Number | 3110-00-554-3284 |

