- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 19.000 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 7100 lbf |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| O.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Pre Lubricant | None |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 45 mm |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7697295 |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041646 |
| NSN Number | 3110-00-155-6716 |

