- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Pre Lubricant | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 85 mm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7697295 |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 7100 lbf |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| I.D. | 45 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 19.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041646 |
| NSN Number | 3110-00-155-6716 |

