- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 27 mm Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- The 200 series R-Seal type consists of deep groove, Conrad type bearings which incorporate a flare-out, contact R Seal.In this design a synthetic rubber impregnated washer is enclosed between two metal shields to give unsurpassed protection against contaminiants. Because of the heavy contact seal, this series is normally employed in moderate speed service.
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Rubber |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| icNumber | 7701308 |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 4550 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal O.D. | 2.851 mm |
| Seal Protection Width | 0.952 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Preload Level | None |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 85 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Contact Seals |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 8300 lbf |
| I.D. | 45 mm |
| Inner Ring O.D. | 2.279 in |
| Weight | 1.036 LB |
| EAN or UPC | 87796041530 |

