- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 27 mm Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- The 200 series R-Seal type consists of deep groove, Conrad type bearings which incorporate a flare-out, contact R Seal.In this design a synthetic rubber impregnated washer is enclosed between two metal shields to give unsurpassed protection against contaminiants. Because of the heavy contact seal, this series is normally employed in moderate speed service.
| Dynamic Load Rating | 8300 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 4550 lbf |
| Inner Ring O.D. | 2.279 in |
| Seal Protection Width | 0.952 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 85 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Rubber |
| icNumber | 7701308 |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| I.D. | 45 mm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Seal O.D. | 2.851 mm |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 1.036 LB |
| EAN or UPC | 87796041530 |

