- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Snap Ring O.D. | 3.406 in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7699746 |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 18.000 mm |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. | 80 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 40 mm |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.91 LB |
| EAN or UPC | 87796041431 |
| NSN Number | 3110-00-155-6701 |

