- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| O.D. | 80 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 40 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | None |
| Snap Ring O.D. | 3.406 in |
| Contact Angle | 0° |
| Pre Lubricant | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Width | 18.000 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7699746 |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.91 LB |
| EAN or UPC | 87796041431 |
| NSN Number | 3110-00-155-6701 |

