- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 40 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 80 mm |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 18.000 mm |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| icNumber | 7696945 |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.44 KG |
| EAN or UPC | 87796041424 |
| NSN Number | 3110-00-155-6704 |

