- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 40 mm |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Enclosure | Double Shielded |
| Width | 18.000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7696945 |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Weight | 0.44 KG |
| EAN or UPC | 87796041424 |
| NSN Number | 3110-00-155-6704 |

