- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| icNumber | 7697293 |
| I.D. | 40 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Width | 18.000 mm |
| Weight | 0.91 LB |
| EAN or UPC | 87796041400 |
| NSN Number | 3110-00-554-6030 |

