- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 18.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 40 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| O.D. | 80 mm |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Enclosure | Open |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7697293 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.91 LB |
| EAN or UPC | 87796041400 |
| NSN Number | 3110-00-554-6030 |

