- Single Row Radial Bearing, 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Dynamic Load Rating | 8730 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 35 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 5100 lbf |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Width | 17.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7697292 |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.728 LB |
| EAN or UPC | 87796041028 |
| NSN Number | 3110-00-554-3184 |

