- Single Row Radial Bearing, 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| icNumber | 7697292 |
| I.D. | 35 mm |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Bearing Type | Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 72 mm |
| Width | 17.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 8730 lbf |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 5100 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.728 LB |
| EAN or UPC | 87796041028 |
| NSN Number | 3110-00-554-3184 |

