- Single Row Radial Bearing, 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| I.D. | 30 mm |
| Dynamic Load Rating | 6750 lbf |
| Width | 16.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7697290 |
| Origin | Single Row Radial |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Pre Lubricant | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 62 mm |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 0.507 LB |
| EAN or UPC | 87796040793 |
| NSN Number | 3110-00-155-6661 |

