- Single Row Radial Bearing, 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7697290 |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Width | 16.000 mm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| I.D. | 30 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Dynamic Load Rating | 6750 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 62 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Weight | 0.507 LB |
| EAN or UPC | 87796040793 |
| NSN Number | 3110-00-155-6661 |

