- Wide Inner Ring Bearing, 1" ID x 2.44094" OD x 0.945" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Inner Ring Width | 0.945 in |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| O.D. | 2.44094 in |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Enclosure | Double Sealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. of Balls | 9 |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 2280 lbf |
| Ball Dia. | 3/8 in |
| icNumber | 7701286 |
| I.D. | 1 in |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Hex Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Weight | 0.67 LB |
| EAN or UPC | 87796040625 |

