- Wide Inner Ring Bearing, 1" ID x 2.44094" OD x 0.945" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 2.44094 in |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7701286 |
| Seal Material | Rubber |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 0.945 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Material | Steel |
| No. of Balls | 9 |
| Origin | Wide Inner Ring |
| I.D. | 1 in |
| Static Load Rating [Max] | 2280 lbf |
| Ball Dia. | 3/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Hex Bore |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.67 LB |
| EAN or UPC | 87796040625 |

