- Single Row Radial Bearing, 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Chemical
- Utilities
- Automotive
- Agricultural
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 4460 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 25 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 2750 lbf |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| O.D. | 52 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7702557 |
| Preload Level | None |
| Width | 15.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Weight | 0.463 LB |
| EAN or UPC | 87796046139 |
| NSN Number | 3110-00-155-6401, 3110-00-554-5957 |

