- Single Row Radial Bearing, 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Chemical
- Utilities
- Automotive
- Agricultural
| Dynamic Load Rating | 4460 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 52 mm |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 25 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Material | Steel |
| icNumber | 7702557 |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Width | 15.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Static Load Rating [Max] | 2750 lbf |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.463 LB |
| EAN or UPC | 87796046139 |
| NSN Number | 3110-00-155-6401, 3110-00-554-5957 |

