- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 2.04724" OD x 1" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| No. of Balls | 9 |
| Enclosure | Double Sealed |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Inner Ring Width | 1 in |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 1560 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Hex Bore |
| I.D. | 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 2.04724 in |
| Ball Dia. | 0.313 in |
| Outer Ring Width | 0.591 in |
| Seal Material | Rubber |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.41 LB |
| EAN or UPC | 87796045965 |

