- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 2.04724" OD x 1" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 0.591 in |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| I.D. | 7/8 in |
| Inner Ring Width | 1 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bore Type | Hex Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Contact Seals |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | Rubber |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Static Load Rating [Max] | 1560 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. | 2.04724 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Double Sealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. of Balls | 9 |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Dia. | 0.313 in |
| Weight | 0.41 LB |
| EAN or UPC | 87796045965 |

