- Single Row Radial Bearing, 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 47 mm |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 14.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 4330 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Material | Metal |
| icNumber | 7697267 |
| Static Load Rating [Max] | 2120 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 20 mm |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796045811 |
| NSN Number | 3110-00-155-6391 |

