- Single Row Radial Bearing, 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 2120 lbf |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 4330 lbf |
| O.D. | 47 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 14.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7697267 |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| I.D. | 20 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796045811 |
| NSN Number | 3110-00-155-6391 |

