- Single Row Radial Bearing, 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Pre Lubricant | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7696614 |
| O.D. | 47 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 2120 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 3940 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Material | Steel |
| Width | 14.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 20 mm |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796045804 |
| NSN Number | 3110-00-554-5643 |

