- Single Row Radial Bearing, 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 3940 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 20 mm |
| icNumber | 7696614 |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 14.000 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 2120 lbf |
| O.D. | 47 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796045804 |
| NSN Number | 3110-00-554-5643 |

