- Single Row Radial Bearing, 0.5625" ID x 0.394" OD x 0.511811" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 13 mm |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Contact Seals |
| Seal Material | Rubber |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 11 mm |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7700814 |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Hex Bore |
| Enclosure | Double Sealed |
| Dynamic Load Rating | 2360 lbf |
| I.D. | 9/16 in |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 1.37795 in |
| Contact Angle | 0° |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Static Load Rating [Max] | 1000 lbf |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796083363 |

