- Single Row Radial Bearing, 0.5625" ID x 0.394" OD x 0.511811" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Dynamic Load Rating | 2360 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 13 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Enclosure | Double Sealed |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7700814 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 1.37795 in |
| Seal Material | Rubber |
| Static Load Rating [Max] | 1000 lbf |
| Outer Ring Width | 11 mm |
| Bore Type | Hex Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| I.D. | 9/16 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 87796083363 |

