- 16 1/2" Maximum Diameter
- 12.3" Stroke Length
- 4.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Style No. | YI-3B |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7200 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6150 lbf @ 1 in, 10100 lbf @ 9 in, 12650 lbf @ 6 in, 14650 lbf @ 2 in, 14650 lbf @ 3 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Compressed Height | 4.7 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 6 in Stroke | 12650 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Triple |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 14500 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 12400 lbf |
| Stroke Length [Max] | 9.900 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 3 in Stroke | 14500 lbf |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 9 in Stroke | 10100 lbf |
| Weight | 23.0 LB |

