- 16 1/2" Maximum Diameter
- 12.3" Stroke Length
- 4.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 9 in Stroke | 10100 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Convolutions | Triple |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6150 lbf @ 1 in, 10100 lbf @ 9 in, 12650 lbf @ 6 in, 14650 lbf @ 2 in, 14650 lbf @ 3 in |
| Stroke Length [Max] | 9.900 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 12650 lbf |
| Style No. | YI-3B |
| Force @ 3 in Stroke | 14500 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7200 lbf |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 2 in Stroke | 12400 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 4.7 in |
| Force @ 1 in Stroke | 14500 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 23.0 LB |

