- 15 1/2" Maximum Diameter
- 13" Stroke Length
- 5" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | 9750 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-3B |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | 11900 lbf |
| Convolutions | Triple |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 13400 lbf |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 2 in Stroke | 11700 lbf |
| Compressed Height | 5 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 3 in Stroke | 13500 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4850 lbf @ 1 in, 13500 lbf @ 2 in, 13500 lbf @ 3 in, 11900 lbf @ 6 in, 9750 lbf @ 9 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8300 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Stroke Length [Max] | 10.200 in |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Weight | 22.0 LB |

